» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: JARYCZEWSKI
Imię Mieczysław
Data śmierci 9 październik 1982
Miejsce śmierci: Warszawa

Życiorys:
Mieczysław Jaryczewski urodził się 11 października 1913 roku w Warszawie jako syn Karola i Anieli z Andrzejczyków. Ukończył 7-klasową szkołę powszechną w Kluczkowicach w województwie lubelskim, a następnie 24 czerwca 1932 roku - 4-letnią Szkołę Handlową Męską Stowarzyszenia Kupców Polskich w Radomiu. Powołany do zasadniczej służby wojskowej, od 18 września 1933 do 28 czerwca 1934 roku odbywał szko

Aktualności

Ratujmy pamięć o Bohaterach 1939!

Jak Państwo wiecie portal Bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 powstał, by w nowoczesny sposób uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wzięli udział w tej największej bitwie kampanii wrześniowej. Ideą projektu jest dokumentowanie losów uczestników walk, ze szczególnym uwzględnieniem poległych. Przez kilkanaście lat opublikowaliśmy ponad 16 tysięcy biogramów żołnierzy i pomogliśmy setkom rodzin godnie upamiętnić ich przodków. Projekt jest realizowany społecznie przez wolontariusza, a koszty jego utrzymania (domena, serwer, bieżący serwis) są pokrywane ze środków własnych Stowarzyszenia 'Nad Bzurą'.

więcej »

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Wpis do księgi zgonów Parafii pw. św. Leonarda w Troszynie Polskim dot. żołnierza Jana Kasztelana, którego ciało wyłowiono z Wisły w pobliżu tejże miejscowości.Mjr Alfred Konkiewicz (z lewej strony choinki, w okularach) podczas wigilii zorganizowanej w grudniu 1927 r. w świetlicy 6 kompanii 20 pułku piechoty w Krakowie. Wsród zebranych na uroczystości stoją m.in. gen. M. Smorawiński (przed choinką, z wąsem, z czapką w ręku) oraz płk St. Kruk-Schuster (przed choinką, z szablą u boku (fot. ze zb. Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-W-1194-1).Józef Kanarecki upamiętniony (jako Józef Konarecki) na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych cmentarza wojennego w Laskach, Stan z dn. 26 maja 2010 r. (fot. Leszek Gach).Bogdan Ginter upamiętniony na jednej z tablic epitafijnych grobu rodzinnego w Szklarskiej Porębie (udostępnił: Marek Janowski; "Znałem Pana Gintera osobiście, był kolegą mojego ojca, ppor. Władysława Janowskiego z 68 pp. Pozdrawiam. Marek Janowski").

Mogiła zbiorowa w ogrodzie Szpitala Powiatowego św. Józefa w Sochaczewie - miejsce pierwotnego pochówku Antoniego CZEKAŁY (za: Kraszewski T., ks.,  CARITAS. 100 lat w służbie Bogu i bliźnim, Paprotnia 2003, s. 18)