» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: WIRA
Imię Franciszek
Data śmierci 14 lipiec 1988
Miejsce śmierci: Sieradz

Życiorys:
Franciszek Wira urodził się 24 lutego 1915 r. w Bidingen w Niemczech jako syn Wincentego i Marcjanny z Pryków. Miał trzech braci - Michała, Konstantego, Henryka - i siostrę Helenę. Jego ojciec zmarł na obczyźnie, dokąd wyjechał w poszukiwaniu pracy zarobkowej. Wdowa po nim po powrocie do Polski samotnie wychowywała dzieci. Franciszek przez 5 lat chodził pieszo z Dąbrowy Wielkiej do oddalonej o 5 k

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Święto 14 Pułku Artylerii Lekkiej Wielkopolskiej z Poznania; czerwiec 1931 r. Dowódca pułku płk Michał Gałązka w rozmowie z majorem Janem Szwedem (na koniu). Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji.Rewers karty pocztowej nadanej przez Józefa Koleśnika do żony Janiny dn. 23 sierpnia 1939 r. z miejsca mobilizacji na Cytadeli w Poznaniu (dok. ze zb. rodzinnych).Symboliczna tabliczka upamiętniająca st.sierż Walentego Dziewczyńskiego, oraz jego żonę Jadwigę. Znajduje się na cmentarzu przy ulicy Kaliskiej w Pleszewie.Antoni Nadolny wśród absolwentów III Promocji im. gen. Tadeusza Kasprzyckiego Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie, 1936 r. (kadr tableau z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Poczet sztandarowy 12 Pułku Ułanów Podolskich w szyku konnym z asysta.Rok 1938.
Ze zbioru K.Gożdzika