» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: PANESZ
Imię Zbigniew Franciszek
Data śmierci 9 październik 1939
Miejsce śmierci: Warszawa

Życiorys:
Zbigniew Franciszek Panesz urodził się 29 listopada 1914 r. w Jaworowie w woj. lwowskim. Jego rodzicami byli Zofia Dyaków, córka kierownika szkoły w Jaworowie, i Franciszek Panesz (ur. 29. 01. 1881., zm. po 1941 r.), nauczyciel, a po śmierci teścia także kierownik tej szkoły, który w armii austriackiej dosłużył się w czasie I Wojny Światowej stopnia kapitana, w 1922 r. był zaś majorem piechoty Wo

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Dowód osobisty Adama Strusia wydany 12 sierpnia 1921 r. przez Komendę Policji Państwowej m. Łodzi (dok. ze zb. rodzinnych, fot. Artur Polit).Henryk Mazurek z kolegą na kursie specjalistów morskich w 1929 roku.
Ze zbiorów Krzysztofa Gożdzika.Zygmunt GŁOWACKI upamiętniony na tablicy wmontowanej w mur pomnika wystawionego w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w GostyniniePaweł Dworak jako rekonstruktor postaci żołnierza sanitariusza w stopniu strzelca Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, której pierwowzorem jest jego krewny Mieczysław Czata, poległy we wrześniu 1939 r. Rekonstrukcja historyczna bitwy pod Łomiankami 1939/2012 (fot. udostępnił: Paweł Dworak).Symboliczny pomnik poświęcony żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i Drugiej Konspiracji, w tym Łukaszowi Cieplińskiemu, wystawiony w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego przy ul. Powązkowskiej w Warszawie (fot. za: Jakimek-Zapart 2008, s. 43).