» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: SŁOMA
Imię Kazimierz
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Granica

Życiorys:
Kazimierz Słoma urodził się 3 marca 1916 roku w Pecnie w powiecie Śrem jako syn Andrzeja Słomy i Marianny zd. Jurga. Mieszkał w Krzyszkówku w powiecie Międzychód. W wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku wziął udział jako żołnierz 3 szwadronu 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich ze składu Podolskiej Brygady Kawalerii armii „Poznań”, pełniąc w stopniu starszego ułana funkcję celowniczego

Aktualności

Przed 86 laty wybuchła II wojna światowa

Niszczenie przez Policję Wolnego Miasta Gdańska polskiej bariery granicznej (niemiecka propagandowa fotografia pozowana, źródło: Wikimedia Commons).Dzisiaj mija 86 lat od wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

więcej »

Święto Wojska Polskiego 2025

Święto Wojska Polskiego (fot. Halibutt, Wikimedia Commons)15 sierpnia 2025 r. obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu z 30 lipca 1992 r. Nawiązuje ono do tradycji Święta Żołnierza wprowadzonego na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 4 sierpnia 1923 r. dla upamiętnienia bitwy warszawskiej stoczonej latem 1920 r. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Kwatera żołnierzy polskich poległych w 1939 r. na cmentarzu w Modlnej. Pośrodku grób Witolda Kuli. Fot. wykonana w dn. 1 maja 1943 r. (ze zb. D. Szczepaniaka).Fotografia archiwalna z miejsca ekshumacji w miejscowości Osiek (2-7 czerwca 1940 r.). Wśród ekshumowanych żołnierzy trumna z ciałem kaprala Jana Kurenia - posiada nr 101. Fotografia ze zbiorów rodzinnych (z Osieka).Kompania Zamkowa Prezydenta Rzeczypospolitej (rewers fotografii)
W.Pikiel (1895-1943) - fotograf i fotoreporter. Pierwszy prezes Syndykatu Fotoreporterów Polskich założonego w l. 1930-tych. Najpopularniejszy od 1919 fotoreporter wojskowy i rządowy. Jego zdjęcia i reportaże ukazywały się niemal we wszystkich gazetach polskich i w wielu zagranicznych. Podczas II wojny światowej przebywał w Paryżu, a następnie w Wielkiej Brytanii jako korespondent i fotoreporter wojskowy. Zmarł w 1943 w Londynie pozostawiając olbrzymie archiwum negatywów obrazujące dzieje Wojska Polskiego na Zachodzie)Zawiadomienie o śmierci i pochówku kpt. Edwarda Mamunowa wysłane dn. 14 czerwca 1941 r. jego matce Weronice Mamunow przez Niemiecki Czerwony Krzyż (dok. ze zb. rodzinnych).Mogiła dwóch żołnierzy Wojska Polskiego. którzy nie zostali ekshumowani od czasu kampanii 1939 r., zlokalizowana w lasku w pobliżu pierwotnego miejsca pochówku Jana Myszkiera we wsi Janów (d. Kresy B) (inf. i fot. Tomasz Krzemiński, dn. 03. 08. 2011 r.).