» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: NOWAK
Imię Wiktor
Data śmierci 19 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Szwarocin

Życiorys:
Wiktor Nowak urodził się 27 września 1915 roku w Wiosce w powiecie Wolsztyn jako syn Michała, zatrudnionego na kolei jako dróżnik w Ruchocicach, około 8 km od Wioski, i Józefy z Wosiów, zajmującej się wychowywaniem dziewięciorga dzieci, prowadzeniem domu i niewielkiego gospodarstwa. Pracował jako robotnik. W kampanii 1939 roku wziął udział jako żołnierz 55 pułku piechoty ze składu 14 Dywizji Piech

Aktualności

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Sierż. Franciszek Frąckowiak (siedzi z lewej) w towarzystwie żołnierzy 68 pułku piechoty, m.in. kpr. Franciszka Chlebowskiego i prawdopodobnie ppor. Stanisława Czernickiego (siedzą jako drugi i trzeci z lewej), w przerwie ćwiczeń na poligonie (fot. ze zb. rodzinnych Piotra Chlebowskiego, syna kpr. Franciszka Chlebowskiego).Stary Gostyń – gniazdo rodzinne Nadolnych, miejsce urodzenia Antoniego Nadolnego (fot. udostępniła Bożysława Nadolna).Kpr. lotn. Kazimierz Hadyniak upamiętniony na jednej z 21 imiennych tablic epitafijnych Ściany Pamięci kwatery wojennej w Łęczycy[w formie: "HODYNIAK KAZIM.", poz. 562]. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Tablica nagrobna Stanisława i Tadeusza Smółków - cm. parafialny w Kamonie.Zaproszenie dla Edwarda Lankamera na Bal Reprezentacyjny organizowany przez Koło w Inowrocławiu Polskiego Białego Krzyża w dniu 11 lutego 1939 r. (dok. ze zb. rodzinnych).