» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: CHOJNA
Imię Wacław
Data śmierci 2 grudzień 1976
Miejsce śmierci: Warszawa

Życiorys:
Wacław Chojna urodził się 4 sierpnia 1907 roku w Zasławiu na Wołyniu jako syn Cezarego i Heleny z Jakubowiczów. W latach 1917-1920 uczęszczał do rosyjskiej szkoły w Zasławiu. Jako młody chłopiec włączył się w pomoc Wojsku Polskiemu podczas wojny polsko-bolszewickiej na Wołyniu. W roku 1920 przeszedł samotnie granicę polsko-bolszewicką w Ostrogu, aby zamieszkać u krewnych matki w wolnej Polsce. Kon

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Grób rodzinny Ciurzyńskich, miejsce pochówku Jana i Józefa Ciurzyńskich zamordowanych w Śladowie - cm. parafialny w Kamionie.Akt urodzenia Michała Świdlikiewicza (Archiwum Państwowe w Kaliszu, Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Tłokini, sygn. 11/761/0/1/101, Księga akt urodzeń, małżeństw, zgonów (duplikat), 1901, akt urodzenia nr 119).Mjr Leonard Krukowski (siedzi w I rzędzie, piąty od lewej) w 1938 r. wśród uczestników VI Kursu Instruktorskiego 17 DP, m.in. płk. Alfreda Konkiewicza, dowódcy 70 pp (obok niego, pośrodku) i por. Stefana Dąbka, dowódcy plutonu łączności 70 pp (siedzi trzeci od lewej) (fot. za: M. Kaczmarek, Pleszewski 70 Pułk Piechoty w fotografii, Pleszew 2009, s. 25).Uł. Józef Wdowczyk upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej na cm. parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 11. 08. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Władysław Janowski upamiętniony na tablicy nagrobnej grobu rodzinnego na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Stan z dn. 31. 10. 2004 r. (fot. udostępnił: Marek Janowski, syn weterana).