» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KRAJEWSKI
Imię Bolesław
Data śmierci 26 czerwiec 1944
Miejsce śmierci: Poznań, ul. Młyńska, więzienie niemieckie

Życiorys:
Bolesław Krajewski urodził się 13 grudnia 1895 roku w Książu Wielkopolskim jako syn Marcina i Antoniny z Ratajskich. W 1914 roku został wcielony do armii niemieckiej, a następnie brał udział w walkach na froncie zachodnim I wojny światowej, m.in. pod Verdun (kilkukrotnie ranny). Po powrocie w rodzinne strony wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim, wstępując w 1919 roku do 1 Pułku Ułanów Wielkopols

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Kpr. Maksymilian Wendlandt wśród członków zespołu koszykówki 7 kompanii 86 pułku piechoty, który zwyciężył w pułkowych zawodach w 1935 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Jan Szymkowiak z żoną Józefą jako robotnicy przymusowi w Niemczech w latach II wojny światowej (fot. ze zb. rodzinnych).Zygmunt Szymanowski jako więzień Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, 1948 r. (fot. za Wikimedia Commons).Karta pocztowa nadana do Władysława Popka przez Zarząd Klubu b. 15 PAL/u  w Bydgoszczy Środowiska Żołnierzy W. P. 1939 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Strz. Franciszek Cukier upamiętniony na jednej z dwudziestu jeden zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w Ścianę Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 08. 09. 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).