» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: TROCZYŃSKI
Imię Władysław
Data śmierci 5 październik 1942
Miejsce śmierci: Poznań

Życiorys:
Władysław Troczyński urodził się 11 września 1900 r. w Rdutowie jako syn Ignacego i Marianny z Niewiadomskich. Do 1939 r. był podoficerem zawodowym 68 pułku piechoty we Wrześni. W szeregach tego oddziału wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Podczas walk trafił do niewoli niemieckiej. Po zwolnieniu z obozu jenieckiego w Warszawie powrócił do rodziny we Wrześni, gdzie prowadził zakład stolars

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Zaświadczenie dla Zofii Kowalczyk zam. w Bydgoszczy ws. rozprawy w postępowaniu o uznanie za zaginionego jej męża Franciszka Kowalczyka wystawione 19 sierpnia 1947 r. przez Obwodowy Urząd Inwalidzki w Bydgoszczy (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Fotografie sześciu braci Szymańskich, w tym Henryka, uczestników kampanii 1939 roku, zebrane z albumów rodzinnych lub wykadrowane z kompozycji grupowych (oprac. Wojciech Szymański, bratanek Henryka).Rtm. Stanisław Łubieński (z lewej) w towarzystwie rtm. Andrzeja de Myszki-Chołoniewskiego-Kostórkiewicza w trakcie kursu w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie (fot. ze zbiorów rodzinnych Jerzego de Myszki Chołoniewskiego).St. strz. Alojzy Czernicki upamiętniony na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Zdunach. Stan z dn. 27 września 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Sanitariusz Trojanek upamiętniony na jednej z dwudziestu jeden zbiorczych imiennych tablic epitafijnych - wmurowanych w Ścianę Pamięci - w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 08. 09. 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).