» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: TABORTOWSKI
Imię Jan
Data śmierci 23 sierpień 1954
Miejsce śmierci: Przytuły

Życiorys:
Jan Tabortowski urodził się 16 października 1906 roku w Nowogródku w szlacheckiej rodzinie Jana (herbu Półksiężyc) i Wacławy z domu Wojno-Sidorowicz małżonków Tabortowskich. Przez kilka lat mieszkał w Dobrowoli na Borysowszczyźnie, gdzie jego ojciec pracował jako administrator w miejscowych dobrach księcia Tyszkiewicza. Po wybuchu w Rosji rewolucji lutowej 1917 roku wraz z całą rodziną przeniósł s

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Kpt. Dyonizy Puliński (stoi drugi z prawej) wśród jeńców Oflagu II C Woldenberg, m.in. ppłk. Ignacego Szpunara (siedzi w środku), mjr. Zawiszy (siedzi drugi z prawej) i kpt. Józefa Kozińskiego (siedzi drugi z lewej) , maj 1940 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).Uł. Jan Mastalerczuk upamiętniony (symbolicznie) na jednej z tablic tablicy epitafijnych grobu rodzinnego na cmentarzu parafialnym w Sterdyni. Stan z dn. 2 sierpnia 2018 r. (fot. udostępniła Zofia Zygmunt).Kpt. Stanisław Hrycek (drugi z lewej) w towarzystwie kpt. Stefana Grucy, kpt. Władysława Fabisia i por. Bolesława Wodeckiego w trakcie służby w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej (fot. z albumu Bolesława Wodeckiego w zb. rodzinnych Wojciecha Millera).Metryka urodzenia Stefana Kędziory figurująca w aktach stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej Biała Górna (kopia dok. ze zb. rodzinnych).Kpr. Bronisław Stegman upamiętniony (jako Sztekman, bez imienia) na tabliczkach pamiątkowych odsłoniętych w miejscu jego śmierci, przy drodze głównej przez wieś Brochów.