» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DĄBEK
Imię Stefan Jan
Data śmierci 22 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Łomianki

Życiorys:
Stefan Jan Dąbek urodził się 10 grudnia 1910 roku w Krakowie, tam też w 1929 roku ukończył szkołę średnią. Już wówczas podjął decyzję o zawodowej służbie wojskowej. W latach 1929-1930 uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty w Różanie, zaś w latach 1930-1932 - w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie - Ostrowi Mazowieckiej. Z dniem 15 sierpnia 1932 roku został promowany na stopień podporucznika

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Dowód osobisty Adama Strusia wydany 12 sierpnia 1921 r. przez Komendę Policji Państwowej m. Łodzi (dok. ze zb. rodzinnych, fot. Artur Polit).Pismo Polskiej Komisji Strat Oflagu VII A Murnau do Marii Stasikiewicz w Czortkowie z 1 czerwca 1943 r. z zawiadomieniem o śmierci jej małżonka, ppor. rez. Józefa Mariana Stasikiewicza (dok. ze zb. rodzinnych).Pomnik ku czci żołnierzy 57 pułku piechoty poległych w II wojnie światowej, m.in. pod Rybnem w czasie bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 r., wystawiony na Cmentarzu Garnizonowym na Cytadeli w Poznaniu. Stan z dn. 9 kwietnia 2011 r. (fot. MOs810, za Wikimedia Commons, udostępniła: Anna Kowala).Wacław Chojna jako podporucznik 4 pułku artylerii lekkiej na zawodach hippicznych, 1933 r. (fot. z archiwum rodzinnego, za: Lawacz-Sampanis A. M., Biografie powstańców - major Wacław Chojna ps. "Horodyński", oprac. M. Janaszek-Seydlitz, [w:] Strona internetowa Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, http://www.sppw1944.org/biografie/chojna.html).Artykuł z cyklu pt. Gdzie żołnierze z tamtych lat... autorstwa Czesława Sobeckiego opublikowany w wydaniu z 12-13 lutego 1972 r. "Gazety Pomorskiej" (ukazującej się w Bydgoszczy). "Z tego artykułu dowiedzieliśmy się, gdzie jest pochowany mój wujek - Alfons Wojciechowski" (Lidia Wedel z d. Wojciechowska, bratanica poległego).