» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: SZMYTKOWSKI
Imię Wacław
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Karwowo

Życiorys:
Wacław Szmytkowski urodził się 9 września 1908 roku w Krosinku w powiecie Śrem jako syn młynarza Józefa i Józefy z Chraplaków małżonków Szmytkowskich. Od 1920 roku mieszkał w Wilkowyi, gdzie pracował w jednym z najnowocześniejszych młynów w ówczesnej Europie, który jego ojciec dzierżawił od hrabiego Gunthera von Schweinichena, właściciela majątku w pobliskim Hilarowie. Zmobilizowany w końcu sierpn

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Napis na betonowej płycie mogiły por. Kazimierza Widorta na cm. parafialnym w Chruślinie. Stan z dn. 11. 08. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Józef Szczodrak upamiętniony na jednej ze zbiorczych imiennych tablic epitafijnych mogiły zbiorowej                  na cmentarzu parafialnym w Nieborowie. Stan z dn. 28.09.2015 r. (fot. Błażej Kucharski). Maksymilian Wincenty Malinowski upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Zdunach. Stan z dn. 27.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).- Tablica epitafijna na krzyżu mogiły Józefa Gołka w kwaterze wojskowej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11 - „Mania”. Krzyż na mogile został umieszczony przez najbliższą rodzinę poległego. Wyraźnie zapisane nazwisko "Gołek". Na skutek upływu czasu bardzo wyblakła archiwalna fotografia poległego. (fot. Zbigniew Adamas)Pole we wsi Janów (d. Kresy B), na którym zlokalizowana była pierwsza mogiła Jana Myszkiera (inf. i fot. Tomasz Krzemiński, dn. 03. 08. 2011 r.).