» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: SCHMIDT
Imię Roman
Data śmierci 19 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: rej. m. m. Brzozów, Budy Stare, Witkowice

Życiorys:
Roman Schmidt urodził się 26 stycznia 1913 roku w Bydgoszczy jako syn Stanisława Schmidta i Marianny z Wojciechowskich. W latach 1920-1927 uczęszczał do siedmioklasowej szkoły powszechnej w Bydgoszczy, następnie w latach 1928-1931 - do trzyletniej Publicznej Szkoły Dokształcającej w Bydgoszczy, gdzie uczył się zawodu złotnika. W międzyczasie od 1928 roku pobierał praktyczną naukę zawodu u mistrza

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Nagrobek rodziny Jeske - miejsce pochówku zamordowanych w Śladowie członków rodziny - cm. parafialny w Kamionie.List Zofii Myszkier w Wysinie do  sołtysa wsi Kresy B Józefa Sałacińskiego z dn. 12 lutego 1941 r. ws. miejsca spoczynku jej poległego męża Jana Myszkiera (dok. ze zb. rodzinnych).Jedna z wielu tablic epitafijnych kwatery wojskowej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. oraz osób cywilnych - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11 - „Mania”. Wśród poległych – ppor. Stanisław Leszczyński. (fot. Zbigniew Adamas, 24.06.2011r.)Pismo Referatu Spraw Inwalidzkich Starostwa powiatowego Bydgoskiego z 11 listopada 1946 r. do Zofii Kowalczyk zam. w Bydgoszczy ws. świadków powoływanych w postępowaniu o uznanie za zmarłego Franciszka Kowalczyka, jednego z 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej rozstrzelanych przez hitlerowców w Sochaczewie-Boryszewie we wrześniu 1939 r. (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Legitymacja upoważniająca kpr. Bolesława Siejkowskiego z 14 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej do noszenia Krzyża Walecznych nadanego za wojnę polsko-bolszewicką 1919-1920 r. (dok. ze zb. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie).