» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KRZYŚKO
Imię Czesław
Data śmierci 6 grudzień 1984
Miejsce śmierci: Kamienna Góra

Życiorys:
Czesław Krzyśko urodził się 17 lipca 1915 r. w Rogalinku w Wielkopolsce. Od 1937 r. służył w 15 Pułku Ułanów Poznańskich. We wrześniu 1939 r. brał udział w walkach na szlaku bojowym 15 p. uł., m. in. w bitwie nad Bzurą, podczas której został ranny i trafił do niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu powrócił do kraju. Wraz z rodziną zamieszkał na w Kamiennej Górze Dolnym Śląsku. Pracował jako kierownik

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Rtm. dypl. Andrzej de Myszka-Chołoniewski-Kostórkiewicz upamiętniony (jako And. de Myszka Chołoniewski Kostarkiewicz) na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych cmentarza wojennego w Laskach, Stan z dn. 26 maja 2010 r. (fot. Leszek Gach).Lasek w pobliżu pierwotnego miejsca pochówku Jana Myszkiera we wsi Janów (d. Kresy B), w którym zachowały się okopy oddziałów Wojska Polskiego z kampanii 1939 r. (z nich najprawdopodobniej wyszło polskie natarcie na pozycje niemieckie) i mogiła dwóch żołnierzy nieekshumowanych od czasów wojny (inf. i fot. Tomasz Krzemiński, dn. 03. 08. 2011 r.). Zaświadczenie dla Krystyny Kowalczyk zam. w Bydgoszczy jako prowadzącej grupowy wyjazd na uroczystość odsłonięcia w dniu 22 września 1956 r. na cmentarzu parafialnym w Kozłowie Biskupim pomnika na zbiorowej mogile rozstrzelanych przez hitlerowców 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej wystawione 21 września 1956 r. przez Dział Pasażerski Oddziału Przewozów w Bydgoszczy Polskich Kolei Państwowych, s. 1 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Legitymacja inwalidów wojennych wydana Katarzynie Pyżalskiej po poległym synu Konstantym (dok. ze zb. rodzinnych).Florian Mielcarek