» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BRUSKI
Imię Jan
Data śmierci 5 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Piaskowice

Życiorys:
Jan Bruski urodził się 21 stycznia 1905 r. w Przyłomie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości odbył zasadniczą służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. W trakcie rocznego szkolenia uzyskał specjalność obserwatora i w stopniu kaprala podchorążego został przeniesiony do rezerwy. Podjął wówczas studia medyczne, ale będąc na przydziale mobilizacyjnym 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu, wykony

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Pismo Referatu Spraw Inwalidzkich Starostwa powiatowego Bydgoskiego z 11 listopada 1946 r. do Zofii Kowalczyk zam. w Bydgoszczy ws. świadków powoływanych w postępowaniu o uznanie za zmarłego Franciszka Kowalczyka, jednego z 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej rozstrzelanych przez hitlerowców w Sochaczewie-Boryszewie we wrześniu 1939 r. (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Ppor. Edward Kramarski, ppor. Piotr Ruszel, por. Tadeusz Jeziorowski - Kącik Pamięci w Szkole w Ksawerowie, koniec lat 70-tych ub. wieku. (fotografia pochodzi z albumu pilota Franciszka Przybylskiego - mechanika 161 Esk. Myśl. we wrześniu 1939r., udostępniona dla www. bohaterowie1939.pl przez jego córkę Urszulę Okruszek)Bomb. Teodor Jezierski(tabl. Jeziorski) – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Tomasz Jabłoński (stoi pierwszy z lewej) wraz z kolegami w obozie jenieckim (fot. ze zb. rodzinnych). "Może ktoś rozpozna innych żołnierzy" (Lech Jabłoński).Uroczystość nadania imienia płk. Ludwika Głowackiego Szkole Podstawowej w Janowie w dniu 16 września 2009 r. (fot. "Echo Powiatu"; za: http://www.e-sochaczew.pl/sochaczew-zdjecia,juz-nie-bezimienna,37787.html).