» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DZIEWECZYŃSKI
Imię Walenty
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Wola Stępowska, gm. Kiernozia

Życiorys:
Walenty Dzieweczyński urodził się 11 lutego 1897 roku w Wolenicach koło Krotoszyna. W czasie I wojny światowej został wcielony do wojska niemieckiego. Po jej zakończeniu brał czynny udział w organizowaniu polskich oddziałów wojskowych w pow. krotoszyńskim. Po wybuchu powstania wielkopolskiego brał udział w walkach o koszary w Krotoszynie. Po przejęciu władzy przez powstańców pełnił służbę wartowni

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Mieczysław Jaryczewski odnotowany w sprawozdaniu z działalności Rady Nadzorczej Elektrycznych Kolei Dojazdowych jako przewodniczący tego organu, 1948 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Kolejne pamiątki,jak poprzednie,udostępnione dzięki uprzejmości Pana Jacka Kropielnickiego...
Dyplon odznaki pamiątkowej "Buńczuk" Kresowej Brygady Kawalerii.Antoni Kościelny upamiętniony na tablicy poświęconej żołnierzom - mieszkańcom Gminy Budzyń poległym i zaginionym na wszystkich frontach II wojny światowej wmurowanej w płytę grobowca ofiar II wojny światowej na cm. parafialnym w Budzyniu.Cmentarz wojenny w Budach Starych - hipotetyczne miejsce spoczynku Stanisława Bolesława Zielińskiego. Stan z dn. 13. 08. 2016 r. (fot. Mariusz Muzioł).Zawiadomienie o śmierci Józefa Majewskiego wysłane we wrześniu 1940 r. przez Oddział w Sochaczewie Polskiego Czerwonego Krzyża do Edwarda Majewskiego, ojca Józefa (ze zb. rodzinnych) (awers).