» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: CADER
Imię Antoni
Data śmierci 25 styczeń 1943
Miejsce śmierci: Oświęcim, obóz koncentracyjny Auschwitz

Życiorys:
Antoni Cader urodził się 15 maja 1910 roku w Pietrzykowicach. W 1930 roku ukończył szkołę średnią i zdał maturę. Zdecydowawszy się na zawodową służbę wojskową, odbył w latach 1930-1933 szkolenie w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. 15 sierpnia 1933 roku, po ukończeniu szkoły, otrzymał promocję na stopień podporucznika służby stałej piechoty. Na stopień porucznika a

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Ogólne rozmieszczenie jednostek Armii Poznań w pierwszej fazie Bitwy nad Bzurą, oprac. G. Sędkowski, marzec 2014 (dok. ze zb. G. Sędkowskiego). Leon Kaczmarek jako żołnierz kawalerii Wojska Polskiego (fot. ze zb. rodzinnych).Uł. Jan Woźniak upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Bielawach. Stan z dn. 29.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).
Grób rodzinny na cmentarzu parafialnym w Rogoźnie - miejsce pochówku Jana Światowca. Stan po modernizacji w maju 2014 r. (fot. Urząd Gminy w Rogoźnie, http://old3.rogozno.pl/pl/aktualnosci/nowy-nagrobek-plk-swiatowca.html).Walki nad Bzurą we wrześniu 1939 r. odtworzone podczas widowiska historycznego pt. „Obronić miasto!” w dniu 15 września 2012 r. w Sochaczewie (fot. Ścibor Woldański).