» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: STEPOKURA
Imię Władysław
Data śmierci 17 marzec 1986
Miejsce śmierci: Wrocław

Życiorys:
Władysław Stepokura urodził się 12 lipca 1902 roku w parafii Mosty Wielkie w powiecie Żółkiew jako jedenaste dziecko rolnika Jakuba i Julii z domu Turbiasz. W 1918 roku ukończył naukę w szóstej klasie gimnazjum w Żółkwi. W tym samym roku został we Lwowie zmobilizowany do Wojska Polskiego i wziął udział w obronie tego miasta w trakcie wojny polsko-ukraińskiej, otrzymując w toku walk stopień kaprala

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
- Tablica epitafijna na krzyżu mogiły Józefa Gołka w kwaterze wojskowej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11 - „Mania”. Krzyż na mogile został umieszczony przez najbliższą rodzinę poległego. Wyraźnie zapisane nazwisko "Gołek". Na skutek upływu czasu bardzo wyblakła archiwalna fotografia poległego. (fot. Zbigniew Adamas)Franciszek Bieliński upamiętniony na imiennej tablicy poświęconej pamięci nauczycieli, którzy stracili życie w czasie II Wojny Światowej. Dom Nauczyciela, ul. Al. H. Sienkiewicza 42 w Łowiczu.  Stan z dn. 17.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).
Tablica epitafijna na grobie Adama Janduły (upamiętniony jako NN). Cmentarz wojenny w Sochaczewie - Trojanowie, Al. 600-lecia. Stan z dn. 02. 05. 2011 r. (fot. T. Karolak).Mogiła zbiorowa w ogrodzie Szpitala Powiatowego św. Józefa w Sochaczewie - miejsce pierwotnego pochówku Edwarda HABERMANA (za: Kraszewski T., ks.,  CARITAS. 100 lat w służbie Bogu i bliźnim, Paprotnia 2003, s. 18)Karta pocztowa wraz z kartką świąteczną z załączonym opłatkiem adresowana do Krystyny Kowalczyk w Bydgoszczy nadana 20 grudnia 1941 r. z Oflagu II E przez kpt. Stanisława Cylkowskiego, właściciela Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy i byłego pracodawcę jej ojca Franciszka Kowalczyka, s. 1 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).