» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: SŁOMA
Imię Kazimierz
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Granica

Życiorys:
Kazimierz Słoma urodził się 3 marca 1916 roku w Pecnie w powiecie Śrem jako syn Andrzeja Słomy i Marianny zd. Jurga. Mieszkał w Krzyszkówku w powiecie Międzychód. W wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku wziął udział jako żołnierz 3 szwadronu 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich ze składu Podolskiej Brygady Kawalerii armii „Poznań”, pełniąc w stopniu starszego ułana funkcję celowniczego

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Ppor. Henryk Karasiewicz (drugi z prawej) w towarzystwie gen. bryg. Włodzimierza Maxymowicz-Raczyńskiego (czwarty z lewej), ppłk. Franciszka Sudoła (czwarty z prawej) i por. Jana Wiśniewskiego (trzeci z prawej) oraz ppor. Zbigniewa Maksymiliana Czerniaka (pierwszy z lewej), ppor. Franciszka Walewskiego (drugi z lewej), ppor. Jana Przedlackiego (trzeci z lewej) i ppor. Mieczysława Nejmana (pierwszy z prawej) w trakcie XII Promocji Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, 1935 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).Stary Gostyń - gniazdo rodzinne Nadolnych, miejsce urodzenia Ludwika Nadolnego (fot. udostępniła Bożysława Nadolna).Fotografia przedstawiająca Franciszka Kowalczyka podczas polowania ze swoim pracodawcą, Stanisławem Cylkowskim, właścicielem Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy, wykonana w latach 30. XX w. (fot. udostępniona Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Sanitariuszka Anna Borowska upamiętniona na jedna z imiennych zbiorczych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Giżycach. Stan z dn. 31. 10. 2010 r. (fot. K.P.).Rewers wizytówki Stanisława Cylkowskiego, pracodawcy Franciszka Kowalczyka, jako właściciela Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” w Bydgoszczy (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).