» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KANAREK
Imię Stanisław
Data śmierci wrzesień 1939
Miejsce śmierci:

Życiorys:
Stanisław Kanarek urodził się 10 października 1900 roku w Szarleju w powiecie Inowrocław. Jego ojciec, Michał, pracował jako włodarz w majątku dziedziców Kościelskich, matka zaś, Maria, zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Po nieszczęśliwym wypadku około 1903 roku, kiedy matka, próbując ratować dwoje dzieci, utopiła się wraz z nimi, ojciec ożenił się po raz drugi z Magdaleną (1882-1942), któr

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Warszawa, 1937 r. Chor. Bronisław Gadzin jako sztandarowy 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich podczas uroczystości wręczenia buławy marszałkowskiej gen. Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi (fot. udostępnił: Krzysztof Gożdzik).
Tomasz Znaniecki (Zaniewicki?) upamiętniony na tablicy imiennej w obrębie kwatery wojennej na cm. katedralnym (d. kolegiackim) w Łowiczu, ul. Blich. Stan z 2009 r. (fot. Alfred Nowiński / www.bitwanadbzura.republika.pl).Krępa, pow. Łuków, dn. 17 sierpnia 1945 r. Siostra Stanisława Szczepaniaka w towarzystwie Leonii Balcer z d. Ciecińskiej, starszej siostry jego narzeczonej Edyty Ciecińskiej (fot. NN; zbiory Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PA_033, udostępnił Piotr Balcer], sygn. OK_025688, http://foto.karta.org.pl/fotokarta/OK_025688.jpg.php).Por. Bronisław Sałuda z żoną. 
Zdjęcie wykonane już po mobilizacji(w mundurze polowym). 
Łowicz, maj 1939r. 
Fotografia ze zbiorów rodzinnych.Władysław Drymer upamiętniony na zbiorczej imiennej płycie epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na Cmentarzu Wilanowskim w Warszawie, ul. Wiertnicza. Stan z dn. 12 listopada 2016 r. (fot. Tomasz Karolak).