» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KOZAK
Imię Bernard
Data śmierci 16 maj 2002
Miejsce śmierci: Gdańsk

Życiorys:
Bernard Kozak urodził się 16 sierpnia 1908 r.oku w Dziembowie jako syn Władysława Kozaka i Apolonii z Misiaków. Wraz z rodziną w poszukiwaniu pracy wyemigrował do Nadrenii w Niemczech, by po powrocie do Polski osiąść w Łaszewie na Pomorzu. W kampanii 1939 roku wziął udział w szeregach 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty ze składu 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty armii "Pomorze". Walczył nad Osą, następni

Aktualności

Ratujmy pamięć o Bohaterach 1939!

Jak Państwo wiecie portal Bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 powstał, by w nowoczesny sposób uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wzięli udział w tej największej bitwie kampanii wrześniowej. Ideą projektu jest dokumentowanie losów uczestników walk, ze szczególnym uwzględnieniem poległych. Przez kilkanaście lat opublikowaliśmy ponad 16 tysięcy biogramów żołnierzy i pomogliśmy setkom rodzin godnie upamiętnić ich przodków. Projekt jest realizowany społecznie przez wolontariusza, a koszty jego utrzymania (domena, serwer, bieżący serwis) są pokrywane ze środków własnych Stowarzyszenia 'Nad Bzurą'.

więcej »

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Strz. Stanisław Mielończyk - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Albin Rzepiak (w górnym rzędzie, pierwszy z lewej) wśród żołnierzy 9 Pułku Ułanów Małopolskich w Trembowli, przed 1939 r. (fot. udostępniła: Barbara Seidel).Książeczka wojskowa Edmunda Napierały wydana po zakończeniu II wojny światowej przez Wojskową Komendę Rejonową nr 1 R.K.U. Rzepin, s. 6-7 (dok. ze zb. rodzinnych).Wedlug listy opracowanej w sierpniu 1977 roku przez plk. Ludwika Glowackiego, ktorej maszynopis znajduje sie w Urzedzie Gminy w Rybnie, Bronislaw Skrobisz pochowany zostal w mogile oznaczonej nr 315. Ze wzgledu na brak oryginalnych planow Kwatery Wojennej w Rybnie, trudno jest zlokalizowac polozenie mogily oznaczonej tym numerem. Najprawdopodobniej znajduje sie ona po lewej stronie obelisku.Dowód osobisty Zenona Benedykta Bubacza wydany 15 listopada 1937 r. przez Prezydenta Miasta Gniezna (dok. ze zb. rodzinnych).