» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: NOWAK
Imię Wiktor
Data śmierci 19 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Szwarocin

Życiorys:
Wiktor Nowak urodził się 27 września 1915 roku w Wiosce w powiecie Wolsztyn jako syn Michała, zatrudnionego na kolei jako dróżnik w Ruchocicach, około 8 km od Wioski, i Józefy z Wosiów, zajmującej się wychowywaniem dziewięciorga dzieci, prowadzeniem domu i niewielkiego gospodarstwa. Pracował jako robotnik. W kampanii 1939 roku wziął udział jako żołnierz 55 pułku piechoty ze składu 14 Dywizji Piech

Aktualności

Ratujmy pamięć o Bohaterach 1939!

Jak Państwo wiecie portal Bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 powstał, by w nowoczesny sposób uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wzięli udział w tej największej bitwie kampanii wrześniowej. Ideą projektu jest dokumentowanie losów uczestników walk, ze szczególnym uwzględnieniem poległych. Przez kilkanaście lat opublikowaliśmy ponad 16 tysięcy biogramów żołnierzy i pomogliśmy setkom rodzin godnie upamiętnić ich przodków. Projekt jest realizowany społecznie przez wolontariusza, a koszty jego utrzymania (domena, serwer, bieżący serwis) są pokrywane ze środków własnych Stowarzyszenia 'Nad Bzurą'.

więcej »

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Strz. Józef Adamus upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Kocierzewie Płd. Stan z dn. 22.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).
Pismo Prezydium Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Berlinie z 20 października 1942 r. ws. miejsca spoczynku Aleksandra Bogaleckiego (dok. ze zb. rodzinnych).Stanisław Wojtachnik upamiętniony na dodatkowej tabliczce epitafijnej umieszczonej 13 stycznia 2025 r. przez rodzinę pochowanego za zgodą Wojewody Mazowieckiego na zbiorczej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej na cmentarzu rzymskokatolickim w Mistrzewicach Nowych (fot. Igor Wojtachnik).Szarża 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich pod Wólką Weglową wg Edwarda Mesjasza. W prawym dolnym rogu artysta umieścił ciężko rannego por. Mariana Walickiego pod karym "Zeusem" (udostępnił: Krzysztof Gożdzik).Antoni Burkiewicz upamiętniony symbolicznie na imiennej tabliczce epitafijnej na grobie rodziców na cmentarzu parafialnym w Wilkowyi. Stan z dn. 1 listopada 2023 r. (fot. Joanna Szczepaniak).