» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KRAS
Imię Jan
Data śmierci 5 listopad 1939
Miejsce śmierci: Warszawa

Życiorys:
Jan Kras urodził się 13 stycznia 1909 r. Ukończył gimnazjum. Od 16 sierpnia 1931 do 30 czerwca 1932 r. odbywał służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, a następnie praktyki w 21 pułku ułanów w Równem. Po odbytych ćwiczeniach aplikacyjnych został awansowany na stopień podporucznika rezerwy kawalerii ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1934 r. i z przydziałem mobilizacy

Aktualności

Ratujmy pamięć o Bohaterach 1939!

Jak Państwo wiecie portal Bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 powstał, by w nowoczesny sposób uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wzięli udział w tej największej bitwie kampanii wrześniowej. Ideą projektu jest dokumentowanie losów uczestników walk, ze szczególnym uwzględnieniem poległych. Przez kilkanaście lat opublikowaliśmy ponad 16 tysięcy biogramów żołnierzy i pomogliśmy setkom rodzin godnie upamiętnić ich przodków. Projekt jest realizowany społecznie przez wolontariusza, a koszty jego utrzymania (domena, serwer, bieżący serwis) są pokrywane ze środków własnych Stowarzyszenia 'Nad Bzurą'.

więcej »

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Stanisław Molenda, upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu rzymskokatolickim w Mistrzewicach Nowych.Ppłk Władysław Dzióbek (siedzi drugi z lewej) wśród kadry oficerskiej i uczestników kursu działonowych p-panc.4 DP przy 14 pułku piechoty we Włocławku, m.in. płk. Franciszka Sudoła (trzeci z lewej), kpt. Józefa Kozińskiego (pierwszy z lewej) i ppor. Józefa Gumińskiego (drugi z prawej), 1939 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).Leszek Lubicz-Nycz upamiętniony na tablicy epitafijnej mogiły na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, ul. Powązkowska. Stan z dn. 26. 06. 2012 r. (fot. Mateusz Opasiński; za: Wikimedia Commons).Jedna z wielu tablic epitafijnych kwatery wojskowej poległych, zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. oraz osób cywilnych - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Wincentego, ul. Smutna 9 - „Doły”. Wśród poległych – Władysław Wojtasik. Stan z dn. 23.08.2011r. (fot. Zbigniew Adamas)Jerzy Kurkiewicz upamiętniony na jednej z dziewięciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w Ścianę Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Rawie Mazowieckiej, ul. Tomaszowska. Stan z dn. 30. 05. 2012 r. (fot. Mariusz Kwapisz).