» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DZIAŁOSZYŃSKI
Imię Bogdan
Data śmierci 3 lipiec 2015
Miejsce śmierci: Pleszew

Życiorys:
Bogdan Działoszyński urodził się 29 sierpnia 1921 roku w Pleszewie. Po ukończeniu siedmioklasowej szkoły powszechnej jako czternastolatek wstąpił do orkiestry 70 pułku piechoty, zostając elewem z dniem 1 września 1935 roku. Zgodnie z zamiłowaniem uczył się gry na klarnecie i skrzypcach. Od 1935 do 1939 roku mieszkał w koszarach przy alei Wojska Polskiego w Pleszewie, gdzie zastał go wybuch wojny.

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Lucjan Gąska (pierwszy z lewej) w ubranej w stroje historyczne kompanii honorowej Szkoły Podchorążych Piechoty, Warszawa, 1936-1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych, udostępniła: Teresa Jaśkiewicz).Karta pocztowa adresowana do Zofii Kowalczyk w Bydgoszczy nadana 3 kwietnia 1940 r. ze Stalagu XI B dotycząca prowadzonych poszukiwań jej zaginionego męża, Franciszka Kowalczyka, s. 1 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Grób rodzinny Mieczysława Mozdyniewicza i jego zony Anieli na cmentarzu komunalnym (tzw. starym) przy ul. Kaszubskiej w Słupsku.A. Kościelny w czasie służby w KOP Wołożyn (z tyłu z wiosłem) 1930-32Karta pocztowa wraz z kartką świąteczną z załączonym opłatkiem adresowana do Krystyny Kowalczyk w Bydgoszczy nadana 20 grudnia 1941 r. z Oflagu II E przez kpt. Stanisława Cylkowskiego, właściciela Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy i byłego pracodawcę jej ojca Franciszka Kowalczyka, s. 1 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).