» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: MAMUNOW
Imię Edward
Data śmierci 24 maj 1941
Miejsce śmierci: Murnau, Oflag VII A

Życiorys:
Edward Mamunow urodził się 12 października 1902 roku w Lesznie pod Warszawą jako syn Karola i Weroniki z Głogowskich. Ukończył gimnazjum humanistyczne w Łodzi. Od 1924 roku odbywał szkolenie w Szkole Podchorążych Piechoty, a po jej ukończeniu w sierpniu 1927 roku został mianowany podporucznikiem służby stałej piechoty i przydzielony na stanowisko dowódcy plutonu w 70 pułku piechoty w Pleszewie. Po

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Por. Zdzisław Malanowski odnotowany w Rozkazie dziennym 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich nr 143 z dn. 24 czerwca 1939 r. (dok. udostępnił: Krzysztof Gożdzik).List narzeczonej Tadeusza Kalinowskiego, Marii Kaczyńskiej, zawiadamiający jego rodziców o śmierci syna, Kutno, 20.11.1939, s. 2-3 (archiwum rodzinne; fot. Arkadiusz Krzyczmonik). Ppor. Wacław Fabijanowski (stoi w górnym rzędzie, drugi z prawej) wśród kadry oficerskiej 14 pułku piechoty we Włocławku, m.in. ppor. Konstantego Biesiekierskiego, ppor. Stefana Wójcika, ppor. NN , ppor. Józefa Minkiny, ppor. Zygmunta Beliczyńskiego (w tym samym rzędzie, kolejno od lewej) i ppor. Józefa Kozińskiego  (w tym samym rzędzie, pierwszy z prawej), po 15 sierpnia 1928 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki)."To zdjęcie, jak dobrze pamiętam, zostało przysłane po wojnie, prawdopodobnie przez któregoś z kolegów. Zostało zrobione podczas ćwiczeń wojskowych kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Iksem zaznaczony Stanisław. Następny plik jpg, to rewers tego zdjęcia" (Włodzimierz, bratanek pochowanego).