» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: TABORTOWSKI
Imię Jan
Data śmierci 23 sierpień 1954
Miejsce śmierci: Przytuły

Życiorys:
Jan Tabortowski urodził się 16 października 1906 roku w Nowogródku w szlacheckiej rodzinie Jana (herbu Półksiężyc) i Wacławy z domu Wojno-Sidorowicz małżonków Tabortowskich. Przez kilka lat mieszkał w Dobrowoli na Borysowszczyźnie, gdzie jego ojciec pracował jako administrator w miejscowych dobrach księcia Tyszkiewicza. Po wybuchu w Rosji rewolucji lutowej 1917 roku wraz z całą rodziną przeniósł s

Aktualności

Ratujmy pamięć o Bohaterach 1939!

Jak Państwo wiecie portal Bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 powstał, by w nowoczesny sposób uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wzięli udział w tej największej bitwie kampanii wrześniowej. Ideą projektu jest dokumentowanie losów uczestników walk, ze szczególnym uwzględnieniem poległych. Przez kilkanaście lat opublikowaliśmy ponad 16 tysięcy biogramów żołnierzy i pomogliśmy setkom rodzin godnie upamiętnić ich przodków. Projekt jest realizowany społecznie przez wolontariusza, a koszty jego utrzymania (domena, serwer, bieżący serwis) są pokrywane ze środków własnych Stowarzyszenia 'Nad Bzurą'.

więcej »

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Kpt. Walenty Markiewicz z żoną Janiną (fot. ze zb. rodzinnych).Karta pocztowa wraz z kartką świąteczną z załączonym opłatkiem adresowana do Krystyny Kowalczyk w Bydgoszczy nadana 20 grudnia 1941 r. z Oflagu II E przez kpt. Stanisława Cylkowskiego, właściciela Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy i byłego pracodawcę jej ojca Franciszka Kowalczyka, s. 1 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Ronja, kierujac sie swoim malym serduszkiem, wskazala mogile, przy ktorej pochowanych zostalo 4 zolnierzy, 3 zidentyfikowanych z imienia i nazwiska oraz jeden nieznany. Przy tej mogile zasadzila dla Bronka zywego kwiatka. St. strz. Edward Hendler upamiętniony na tablicy na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu parafialnym w Dmosinie.                    Stan z dn. 19.10.2013r. (fot. Błażej Kucharski).Rodzina Kurpów - Leszno - 1928 rok.  Na zdjęciu od lewej strony: Józef (brat), Weronika (matka), Anna (siostra), Tadeusz (brat), Władysława (siostra), Piotr (ojciec), Zygmunt.