» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: FRANKOWSKI
Imię Ludwik
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Załusków

Życiorys:
Ludwik Frankowski urodził się 22 sierpnia 1906 roku w Gnieźnie jako syn szewca Telesfora Frankowskiego i Marianny z Pawlaków. Z miastem swych urodzin związany był do początków września 1939 roku. W wieku 28 lat ożenił się z Martą Heleną z Płócienników. W roku 1935 z tego związku przyszedł na świat jego syn Aleksander. Przed 1939 rokiem małżonkowie przeszli w stan separacji. 24 sierpnia 1939 roku,

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Karta pocztowa adresowana do Zofii Kowalczyk w Bydgoszczy nadana 24 stycznia 1940 r. przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w Genewie dotycząca prowadzonych poszukiwań jej zaginionego męża, Franciszka Kowalczyka, s. 1 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Obelisk ku czci plut. pchor. Edmunda Romana Orlika wystawiony na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej "Strażak" w Turawie administrowanego przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu. Stan z dn. 09. 04. 2014 r. (fot. Tadeusz Śliwa / Zarząd Wojewódzki w Opolu Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej).Antoni Szałyga (stoi trzeci z prawej w pierwszym rzędzie) jako żołnierz 13 dywizjonu artylerii konnej (fot. ze zb. rodzinnych).Wojskowa Asysta Honorowa przy grobie Pana Generała w w 122. rocznicę urodzin (http://www.army.mil.pl).Szkic przemieszczenia 6 pułku strzelców konnych w rejon działań bojowych po mobilizacji, rys. Gabriel Sędkowski (oprac. na podstawie Z. Gnat-Wieteska, 6 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, Zarys historii wojennej pułków polskich z kampanii wrześniowej, z. 60, Pruszków 1998).