» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: MICHALSKI
Imię Wacław Gerard
Data śmierci 10 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Piaseczno

Życiorys:
Wacław Gerard Michalski urodził się 24 września 1916 r. w Rawie Mazowieckiej jako syn Edmunda Rocha i Heleny Leontyny zd. Eisentraut. W 1939 r. został powołany do służby wojskowej, którą odbył w 10 pułku piechoty stacjonującym w Łowiczu. W tym samym oddziale wziął udział w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 r. Wzięty do niewoli, został rozstrzelany przez Niemców 10 września w Piasecznie.

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Wydzielona kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. - cm. rz-kat. w Modlnej. Wśród poległych upamiętnionych – Antoni Garstkiewicz. Stan z dn. 01.11. 2011 r. [fot. Staszek Słomczyński "staahoo"(Łódź)].Legitymacja kombatancka Antoniego Nadolnego wydana 4 listopada 1993 r. w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób reprezjonowanych (dok. ze zb. rodzinnych).Przy mogile ppor. Zbigniewa Panesza na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie w Dniu Wszystkich Świętych, Anno Domini 2015 (fot. udostępnił: Krzysztof Gożdzik).Tablica pamiątkowa ku czci gen. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" i jego żołnierzy z Wileńskiego i Nowogródzkiego Okręgów Armii Krajowej wmurowana w 1997 r. w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu (fot. za Wikimedia Commons).Pismo Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy z 26 lutego 1948 r. do Zofii Kowalczyk zam. w Bydgoszczy ws. dokumentów, które należy przedstawić w postępowaniu o uznanie za zmarłego Franciszka Kowalczyka, jednego z 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej rozstrzelanych przez hitlerowców w Sochaczewie-Boryszewie we wrześniu 1939 r., s. 2 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).