» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KRAJEWSKI
Imię Bolesław
Data śmierci 26 czerwiec 1944
Miejsce śmierci: Poznań, ul. Młyńska, więzienie niemieckie

Życiorys:
Bolesław Krajewski urodził się 13 grudnia 1895 roku w Książu Wielkopolskim jako syn Marcina i Antoniny z Ratajskich. W 1914 roku został wcielony do armii niemieckiej, a następnie brał udział w walkach na froncie zachodnim I wojny światowej, m.in. pod Verdun (kilkukrotnie ranny). Po powrocie w rodzinne strony wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim, wstępując w 1919 roku do 1 Pułku Ułanów Wielkopols

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Roch Żabicki upamiętniony na imiennej płycie epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie, ul. Wólczyńska. Stan z dn. 26 listopada 2016 r. (fot. Tomasz Karolak).Pismo Biura Informacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie do Franciszka Kocha w Poznaniu z dn. 28 maja 1941 r. ws. depozytu odnalezionego podczas ekshumacji szczątków jego poległego we wrześniu 1939 r. syna, kpr. Henryka Kocha (dok. ze zb. rodzinnych).Rewers dolnej połówki wojskowego znaku tożsamości ppor. rez. Józefa Smakulskiego odnaleziony w sierpniu 2010 r. w Śremie (w rejonie stacjonowania II batalionu 55 pułku piechoty po mobilizacji).Wojskowa Asysta Honorowa przy grobie Pana Generała w w 122. rocznicę urodzin (http://www.army.mil.pl).Awers karty pocztowej z treścią wiadomości Józefa Kosmalskiego do żony Franciszki napisanej w dniu 27 sierpnia 1939 r. z miejsca mobilizacji 70 pułku piechoty w Pleszewie (dok. ze zb. rodzinnych).