» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: GŁOWACKI
Imię Marian Franciszek
Data śmierci 18 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Ruszki

Życiorys:
Marian Franciszek Głowacki urodził się 17 czerwca 1906 roku w Książu w powiecie Śrem jako syn Franciszka Głowackiego i Marii z Szymańskich. Od 1912 roku uczęszczał do Szkoły Powszechnej w Barcinie, gdzie mieszkał z rodzicami. W latach 1916-1918 kontynuował naukę w Miejskiej Szkole Średniej dla Chłopców w Inowrocławiu, z której przeniósł się do kwinty Państwowego Gimnazjum im. Jana Kasprowicza w ty

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Rewers karty pocztowej do rodziny nadanej przez Stanisława Łobockiego 26 sierpnia 1939 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Kazimierz Horek był kuzynem mojego Ojca Mariana Kulińskiego, synem Antoniny, siostry Stefana Kulińskiego, mojego Dziadka. Karta z obozu jenieckiego pochodzi z albumu ze zdjęciami. Została wysłana nw ówczesny adres Stefana Kulińskiego.Zawiadomienie z dn. 26 października 1942 r. ws. śmierci sierż. Franciszka Sitarza wysłane przez Niemiecki Czerwony Krzyż żonie poległego, Helenie (dok. ze zb. rodzinnych).Jedna z wielu tablic epitafijnych kwatery wojskowej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. oraz osób cywilnych - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11 - „Mania”. Wśród poległych – szer. Kazimierz Barczak. (fot. Zbigniew Adamas, 24.06.2011r.)Andrzej Piechowiak wśród żołnierzy 7 pułku strzelców konnych (fot. ze zb. rodzinnych).