» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ŁĄCZNY
Imię Jan
Data śmierci 22 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: rej. m. Iłów, gm. Iłów, pow. Sochaczew

Życiorys:
Jan Łączny urodził się 3 grudnia 1904 roku w Kiełczewie jako syn Wawrzyńca i Franciszki z Ciesielskich małżonków Łącznych. Od urodzenia mieszkał w Kiełczewie, które łączyło się bezpośrednio z Kościanem. Pojął za żonę Stanisławę z Drozdów, która urodziła mu troje dzieci: najstarszego Stefana, Janinę oraz najmłodszą Alinę. Pracował jako woźny w Cukrowni w Kościanie oraz zajmował się rodziną. 24 sier

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Zaświadczenie o śmierci i miejscu pochówku Tomasza Zaniewickiego ze zbiorów Archiwum Parafii Katedralnej w Łowiczu (fot. Jacek Rutkowski / www.guzikowo.eu).Książeczka wojskowa Wojciecha Klejny wystawiona przez RKU Bydgoszcz-Miasto, s. 2-3 (dok. ze zbiorów rodzinnych).Kwatera wojenna, Kutno, ul. Cmentarna (Ze zbiorów Muzeum Bitwy nad Bzurą Oddział Muzeum Regionalnego w Kutnie, strona Urz. Woj. w Łodzi: http://www.niepodleglosc.lodzkie.eu – stan z dn. 18 IV 2011r.) Okładka dowodu osobistego Wacława Szmytkowskiego wystawionego w Jarocinie, dn. 29 kwietnia 1929 r. (dok. ze zb. rodzinnych; udostępniła: Mirosława Marciniak, Wilkowyja, https://pl-pl.facebook.com/wilkowyja.lutynia.mlyn/).Rtm. Józef Walicki "Walbach" (w pierwszym rzędzie, trzeci z prawej) wśród żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego z jego dowódcą, mjr. Henrykiem Dobrzańskim "Hubalem" (w centrum kadru, w szaliku), Fryszerka, styczeń 1940 r. (fot. za Wikimedia Commons).