» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: NENTWIG
Imię Franciszek Alojzy Augustyn
Data śmierci 16 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Gągolin Południowy

Życiorys:
Franciszek Alojzy Augustyn Nentwig urodził się 9 grudnia 1910 roku w Wielowsi jako syn Augusta Nentwiga i Klary z Koshitzkich. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Rolniczą w Cieszynie (w owym czasie szkoła ta nie nadawała tytułów). W latach 30. XX w., pod nieobecność swojej siostry Małgorzaty, zarządzał majątkiem Dworaków w Golędzkim. W latach 1932-1933 odbywał szkolenie teoretyczne w 5 kompanii IV K

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Dowód osobisty Franciszka Stanisława Ostrowskiego (dok. ze zb. rodzinnych), s. 1, 4.Ppor. pil. Edward Kramarski. – tablica epitafijna na mogile. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 06.05.2011r.)  "Krótki opis dokonany przez któregoś z żołnierzy. Jest tylko mały błąd w nazwisku. O ile dobrze wiem, pochowanych razem było czterech żołnierzy, których trzech /chyba/ udało mi się zlokalizować na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W tym czasie /ok. 15 lat temu/ nie mogłem odnaleźć grobu Stanisława. Jest tylko grób symboliczny /grób rodzinny/ na cmentarzu w Gołyminie" (Włodzimierz, bratanek pochowanego).Kpt. Romuald Zanicki upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Zdunach. Stan z dn. 24. 07. 2011 r. (fot. Michał Borkowski)Sanitariuszka Anna Borowska upamiętniona na jedna z imiennych zbiorczych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Giżycach. Stan z dn. 31. 10. 2010 r. (fot. K.P.).