» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: TRITT
Imię Władysław
Data śmierci 7 kwiecień 1988
Miejsce śmierci: Puszczykowo

Życiorys:
Władysław Tritt urodził się 10 czerwca 1913 roku we Wronczynie w powiecie Poznań jako syn Jana i Antoniny z Palickich. Mieszkał w Buku w województwie poznańskim. Ukończył trzyklasową szkołę powszechną, czteroklasową szkołę wydziałową, trzyklasową szkołę zawodową i trzynastomiesięczny kurs geodezyjny. Od 4 listopada 1935 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 1 batalionie pancernym w Poznaniu. P

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Karta pocztowa adresowana do Franciszka Kowalczyka w Bydgoszczy nadana 31 lipca 1939 r. z poczty w Solcu Kujawskim przez mjr. Ryszarda Korzańskiego, s. 1 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Rewers fotografii Leonarda Łysza jako studenta Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, 1933 r. (ze zb. rodzinnych Beaty Kondlewskiej).Mogiła dwóch żołnierzy Wojska Polskiego. którzy nie zostali ekshumowani od czasu kampanii 1939 r., zlokalizowana w lasku w pobliżu pierwotnego miejsca pochówku Jana Myszkiera we wsi Janów (d. Kresy B) (inf. i fot. Tomasz Krzemiński, dn. 03. 08. 2011 r.).Stanisław Tomczak - Obelisk/pomnik ku czci 44 Polaków zamordowanych w Piątku, usytuowany w miejscu egzekucji i pierwotnego spoczynku ofiar. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 19.05.2011r.)Sierż. Franciszek Frąckowiak (siedzi z lewej) w towarzystwie żołnierzy 68 pułku piechoty, m.in. kpr. Franciszka Chlebowskiego i prawdopodobnie ppor. Stanisława Czernickiego (siedzą jako drugi i trzeci z lewej), w przerwie ćwiczeń na poligonie (fot. ze zb. rodzinnych Piotra Chlebowskiego, syna kpr. Franciszka Chlebowskiego).