» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KASPEREK
Imię Nikodem
Data śmierci wrzesień 1939
Miejsce śmierci: nieznane

Życiorys:
Nikodem Kasperek urodził się 3 września 1912 roku we wsi Domecko pod Opolem jako syn Jakuba i Pauliny z domu Kwosek. Po upadku powstań śląskich i przegranym przez Polaków plebiscycie wraz z rodzicami opuścił w 1922 roku rodzinne strony, które przypadły Niemcom. Osiedliwszy się w Sokolnikach Małych w powiecie Szamotuły, został uczniem gimnazjum w Szamotułach. Będąc zapalonym harcerzem, jako druh "N

Aktualności

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Pamiętajmy o zmarłych

Święto Zmarłych (fot. Pexels / Pixabay)

1 i 2 listopada 2025 r. obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzając rodzinne groby, nie zapominajmy o mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przelali swą krew w obronie Ojczyzny w trakcie kampanii polskiej we wrześniu 1939 r., a także o miejscach spoczynku osób cywilnych – niewinnych ofiar działań wojennych sprzed 86 lat.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Tablica pamiątkowa wmurowana niegdyś w ścianę domu w Żdżarowie, pow. sochaczewski, z którego w dniu 16 września 1939 r. kpt. Ludwik Głowacki kierował ogniem 6 baterii 17 pułku artylerii lekkiej w starciu z niemieckimi czołgami pod Ruszkami (fot za: www.odkrywca.pl).Wacław Michalski upamiętniony na jednej z imiennych zbiorczych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pw. św. Anny w Piasecznie, ul. Kościuszki (fot. Krzysztof Zembowicz).z żoną i dziećmiSzkic przemieszczenia 6 pułku strzelców konnych w rejon działań bojowych po mobilizacji, rys. Gabriel Sędkowski (oprac. na podstawie Z. Gnat-Wieteska, 6 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, Zarys historii wojennej pułków polskich z kampanii wrześniowej, z. 60, Pruszków 1998).Polska, II połowa lat 30. XX w. St. wachm. Władysław Gwoździński (siedzi pierwszy od lewej) wśród uczestników okręgowego kursu sanitarnego (fot. ze zb. Krzysztofa Gożdzika).