» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KLEMENTOWSKI
Imię Adolf Józef
Data śmierci 28 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Zakroczym

Życiorys:
Adolf Józef Klementowski urodził się 18 marca 1916 roku w Młodzawach Dużych jako syn Ludwika Klementowskiego i Anieli z Chmielarzów. Po ukończeniu Gimnazjum im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie i złożeniu egzaminu maturalnego, chcąc zostać żołnierzem zawodowym, wstąpił do szkoły podchorążych. W kampanii 1939 roku walczył na stanowisku dowódcy III plutonu 3 kompanii 2 pułku piechoty Legionów ze składu

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Pamiątka zasadniczej służby wojskowej Władysława Dziennika, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych). Pismo Niemieckiego Czerwonego Krzyża do Heleny Mehr w Krzemieniewie z 18 stycznia 1941 r. z zawiadomieniem o śmierci jej syna, szer. Józefa Mehra (dok. ze zb. rodzinnych).Legitymacja osobista Seweryna Sobka odnaleziona przy ekshumacji jego zwłok (dok. ze zb. rodzinnych).Strz. Jan Nowaczyk upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Zdunach. Stan z dn. 27.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).
Kpr. Jan Deskiewicz (stoi drugi od lewej) podczas ćwiczeń wojskowych  w 1939 r., na krótko przed ogłoszeniem mobilizacji (fot. ze zb. rodzinnych).