» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: JABŁOŃSKI
Imię Tomasz
Data śmierci 13 marzec 1982
Miejsce śmierci: Golub-Dobrzyń

Życiorys:
Tomasz Jabłoński urodził się 10 listopada 1914 roku w Witkach, pow. Lubaczów w chłopskiej rodzinie Tomasza i Anieli z Samogalskich. Po ukończeniu szkoły podstawowej zatrudniał się u bogatych rolników. W 1936 roku wraz z rodzicami przeprowadził się z do Golubia-Dobrzynia. Pracował jako listonosz w Lipnicy, pow. Wąbrzeźno. Od 24 marca 1937 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 14 pułku piechoty

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Witold Banasiewicz upamiętniony na jednej ze zbiorczych imiennych tablic pamiątkowych w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Rawie Mazowieckiej, ul. Tomaszowska. Stan z dn. 30. 05. 2012 r. (fot. Mariusz Kwapisz).Kpt. Wacław Kałuski (siedzi w I rzędzie, czwarty od lewej) w 1938 r. wśród uczestników VI Kursu Instruktorskiego 17 DP, m.in. por. Stefana Dąbka, dowódcy plutonu łączności 70 pp (obok niego, trzeci od lewej) i płk. Alfreda Konkiewicza, dowódcy 70 pp (siedzi w środku) (fot. za: M. Kaczmarek, Pleszewski 70 Pułk Piechoty w fotografii, Pleszew 2009, s. 25).Jerzy Kasjan Iwiński wśród żołnierzy Wojska polskiego, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Czesław Wieruszewski jako żołnierz kawalerii Wojska Polskiego (fot. ze zb. rodzinnych).Uł. Stanisław Kocik upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej na cm. parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 11. 08. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).