» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: WOJCIECHOWSKI
Imię Edward
Data śmierci 18 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Rokicina, gm. Młodzieszyn, pow. Sochaczew

Życiorys:
Edward Wojciechowski urodził się w 1914 r. w Gogolinie Nowej w powiecie Konin w chłopskiej, wielodzietnej rodzinie Mateusza Wojciechowskiego i Stanisławy z Jabłońskich. Zamieszkał w Gogolinie Starej. Pracował jako rolnik i masztalerz. Powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, pozostał w wojsku do wybuchu wojny. We wrześniu 1939 r. walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Zginął 18 września w rejo

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Paweł Dworak (syn Lucyny z d. Czata) oraz Małgorzata i Paweł Zagrodniczek (dzieci Gabrieli z d. Czata) w trakcie pierwszej wizyty na odnalezionej po ponad siedemdziesięciu latach mogile swojego poległego krewnego, strzelca sanitariusza Mieczysława Czaty, zlokalizowanej w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Juliopolu, 11 lipca 2013 r. (fot. udostępnił: Paweł Dworak).Brzozowy krzyż z zamocowanym hełmem stalowym przy mogile zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Śleszynie, miejscu spoczynku szer. Bolesława Osowskiego. Stan z dn. 17. 01. 2014 r. (fot. Gabriel Sędkowski).Pomnik poległych na Cmentarzu w Uniejowie (udostępnił: Dariusz Kaźmierczak).Stefan Wincenty Machnikowski wśród słuchaczy Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy 16 DP przy 65 Starogardzkim Pułku Piechoty w Grudziądzu, 1935 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Antoni Burkiewicz upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej ku czci wiernych parafii rzymskokatolickiej Wilkowyja poległym w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945, wmurowanej na ścianie zewnętrznej kaplicy cmentarza parafialnego w Wilkowyi. Stan z dn. 1 listopada 2023 r. (fot. Joanna Szczepaniak).