» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: CHLEBOWSKI
Imię Franciszek
Data śmierci 19 grudzień 1970
Miejsce śmierci: Poznań

Życiorys:
Franciszek Chlebowski urodził się 25 września 1911 roku w mieście Pyzdry (powiat Słupca, województwo łódzkie; obecnie powiat wrzesiński, województwo wielkopolskie) jako syn robotnika Seweryna i Marianny z Biernatów małżonków Chlebowskich. Ukończył szkołę powszechną i zawodową, uzyskując zawód malarza. W okresie od 5 marca 1933 do 25 września 1934 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 68 pułku

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Grób rodzinny na cmentarzu parafialnym w Oporowie - miejsce spoczynku kpr. Józefa Tarki. Stan z dn. 11. 09. 2011 r. (fot. Witold Rapsiewicz).Dowód osobisty Franciszka Kowalczyka wystawiony 2 grudnia 1938 r. przez Zarząd Miejski w Bydgoszczy, s. 2-3 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą). "Krótki opis dokonany przez któregoś z żołnierzy. Jest tylko mały błąd w nazwisku. O ile dobrze wiem, pochowanych razem było czterech żołnierzy, których trzech /chyba/ udało mi się zlokalizować na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W tym czasie /ok. 15 lat temu/ nie mogłem odnaleźć grobu Stanisława. Jest tylko grób symboliczny /grób rodzinny/ na cmentarzu w Gołyminie" (Włodzimierz, bratanek pochowanego).Ppor. Franciszek Karabanik odnotowany (jako Karabaniuk) na jednej ze stron dziennika bojowego kpt. Józefa Kozińskiego, adiutanta 14 pułku piechoty (fot. ze zb. Centralnego Archiwum Wojskowego, za: Dziennik Bojowy 14 Pułku Piechoty. Pamięci Józefa Kozińskiego, http://www.14pp.wwi.pl, udostępnił: Marek Wolański).