» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: WALICKI
Imię Marian
Data śmierci 19 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Dąbrówka

Życiorys:
Marian Walicki urodził się 4 lutego 1911 r. w rodzinnym majątku Sawicze w powiecie Wołożyn. Był synem ziemianina Kazimierza Walickiego i Marii Rotkiewiczówny. Elementarne wykształcenie otrzymał w domu, po czym w wieku 10 lat został wysłany do Wilna, gdzie w 1931 r. zdał maturę w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela. W tym czasie uprawiał lekką atletykę, piłkę nożną i narciarstwo, a ponadto w

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Karta pocztowa adresowana do Krystyny Kowalczyk w Bydgoszczy nadana 18 grudnia 1942 r. z Oflagu II E przez kpt. Stanisława Cylkowskiego, właściciela Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy i byłego pracodawcę jej ojca Franciszka Kowalczyka, s. 2 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Robiac to zdjecie, zauwazylam cos na krzewach, miedzy drzewami... zludnie przypominalo to helm zolnierski... ktos tylko zgubil kapelusz :)Kościan, ok. 1939 r. Jan Łączny w towarzystwie żony Stanisławy i dzieci (stojących od lewej: Aliny, Stefana i Janiny) na krótko przed ich opuszczeniem i wyruszeniem na wojnę (fot. ze zb. rodzinnych).Zaświadczenie o pobycie w niewoli, Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Genewa.Uł. Czesław Rzeźnik upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Bielawach. Stan z dn. 29.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).