» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KOWALSKI
Imię Stanisław Marian
Data śmierci 25 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Warszawa, na Ochocie

Życiorys:
Stanisław Marian Kowalski urodził się 6 maja 1912 roku w Bobowej w Galicji jako syn Stanisława i Marii z Kiełtyków. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę powszechną i do czasu zasadniczej służby wojskowej pracował jako pomocnik masarza u swojego ojca. W połowie lat 30. odbywał zasadniczą służbę wojskową w 1 pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Następnie znalazł zatrudnienie jako listono

Aktualności

Przed 86 laty wybuchła II wojna światowa

Niszczenie przez Policję Wolnego Miasta Gdańska polskiej bariery granicznej (niemiecka propagandowa fotografia pozowana, źródło: Wikimedia Commons).Dzisiaj mija 86 lat od wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

więcej »

Święto Wojska Polskiego 2025

Święto Wojska Polskiego (fot. Halibutt, Wikimedia Commons)15 sierpnia 2025 r. obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu z 30 lipca 1992 r. Nawiązuje ono do tradycji Święta Żołnierza wprowadzonego na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 4 sierpnia 1923 r. dla upamiętnienia bitwy warszawskiej stoczonej latem 1920 r. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Czesław Tomczak upamiętniony na jednej ze zbiorczych imiennych tablic epitafijnych mogiły zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Nieborowie. Stan z dn. 28. 09. 2015 r. (fot. Błażej Kucharski).Rodzina Antoniego Hajłasza na cmentarzu w Dobrzykowie.Dowód osobisty Franciszka Stanisława Ostrowskiego (dok. ze zb. rodzinnych), s. 1, 4.Wacław Janiszewski upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej grobu rodzinnego na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku, Al. Chopina. Stan z dn. 7 sierpnia 2019 r. (fot. Rafał Michalak).Ppor. Jacek Longchamps de Berrier upamiętniony (jako "Zongchamps de Ber.") na jednej z dwudziestu jeden zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w Ścianę Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 08. 09. 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).