» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ŚWITALSKI
Imię Stanisław Jan Ferdynand
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Krzywa Góra

Życiorys:
Stanisław Jan Ferdynand Świtalski urodził się 28 marca 1890 r. w Gródku Jagiellońskim jako syn radcy Józefa Świtalskiego i Heleny z Chądzyńskich. Od 1897 r. uczęszczał do szkoły ludowej w rodzinnej miejscowości, a następnie kształcił się w ośmioklasowym gimnazjum w Lwowie, gdzie w 1909 otrzymał świadectwo dojrzałości. W latach 1909-1913 studiował i ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Jana K

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Ppor. Franciszek Karabanik odnotowany (jako Karabaniuk) na jednej ze stron dziennika bojowego kpt. Józefa Kozińskiego, adiutanta 14 pułku piechoty (fot. ze zb. Centralnego Archiwum Wojskowego, za: Dziennik Bojowy 14 Pułku Piechoty. Pamięci Józefa Kozińskiego, http://www.14pp.wwi.pl, udostępnił: Marek Wolański).

Książeczka wojskowa strz. Henryka Trzaskowskiego wydana 10 stycznia 1950 r. w Żychlinie przez Rejonową Komendę Uzupełnień w Kutnie, w oparciu o którą został przeniesiony do rezerwy (dok. ze zb. rodzinnych, udostępnił: Gabriel Sędkowski).Strz. Marian Nowakowski - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Grób rodzinny na cmentarzu parafialnym w Bądkowie Kościelnym - miejsce pochówku Stanisława Pleca - z  wizerunkiem odznaki 14 pułku piechoty i tabliczką z napisem "WETERAN WRZEŚNIA Ppłk Zdzisław Chrząstowski - tablica epitafijna w obrębie zbiorowej mogiły wojennej żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. na cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Rocha w Łodzi. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 23.08.2011r.)