» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KOWALSKI
Imię Stanisław Marian
Data śmierci 25 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Warszawa, na Ochocie

Życiorys:
Stanisław Marian Kowalski urodził się 6 maja 1912 roku w Bobowej w Galicji jako syn Stanisława i Marii z Kiełtyków. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę powszechną i do czasu zasadniczej służby wojskowej pracował jako pomocnik masarza u swojego ojca. W połowie lat 30. odbywał zasadniczą służbę wojskową w 1 pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Następnie znalazł zatrudnienie jako listono

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Awers karty pocztowej z zawiadomieniem o pobycie w obozie jenieckim w Krakowie-Dąbiu wysłanej dn. 16 listopada 1939 r. przez kpt. Edwarda Mamunowa do szwagra Edmunda Romockiego w Krośnie (dok. ze zb. rodzinnych).Tablica pamiątkowa wmurowana niegdyś w ścianę domu w Żdżarowie, pow. sochaczewski, z którego w dniu 16 września 1939 r. kpt. Ludwik Głowacki kierował ogniem 6 baterii 17 pułku artylerii lekkiej w starciu z niemieckimi czołgami pod Ruszkami (fot za: www.odkrywca.pl).Tomasz Krzyżanowski, siostrzeniec Marty Zdziebkowskiej, narzeczonej por. Stefana Dąbka, przy krzyżu z imienną tabliczką epitafijną i zdjęciem na miejscu pochówku oficera w jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej cmentarza parafialnym w Kiełpinie, gm. Łomianki. Stan z dn. 2 listopada 2024 r. (fot. Tomasz Krzyżanowski).Jan Kasztelan w okresie zasadniczej służby wojskowej w 1 kompanii strzeleckiej 70 pułku piechoty w Pleszewie, dn. 11 IV 1937 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Mjr Stanisław Hrycek (czwarty z lewej) wśród oficerów i podoficerów 57 pułku piechoty podczas uroczystości 20-lecia pułku w kasynie oficerskim (fot. za: B. Kruszyński, Kariery oficerów w II Rzeczypospolitej, Poznań 2011, udostępnił: Błażej Kucharski).