» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: POPEK
Imię Władysław
Data śmierci 19 lipiec 2001
Miejsce śmierci: Bydgoszcz

Życiorys:
Władysław Popek urodził się 10 maja 1915 roku w Niechanowie w powiecie Gniezno jako syn Wojciecha Popka i Józefy z Marchwickich. Od 13 lutego 1936 do 20 września 1937 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową na stanowisku zamkowego w baterii płaskonośnej w 17 Pułku Artylerii Lekkiej w Gnieźnie, początkowo w stopniu kanoniera, następnie - bombardiera. Od 23 marca 1939 roku uczestniczył w 10-tygodnio

Aktualności

Bitwa nad Bzurą - to już 86 lat

Żołnierze niemieccy przy moście w Sochaczewie, zniszczonym w trakcie walk nad Bzurą we wrześniu 1939 r. (fot. ze zb. Andrzeja Kornackiego).86 lat temu rozpoczęło się największe i najkrwawsze starcie zbrojne kampanii polskiej 1939 r. – bitwa nad Bzurą. Walki toczone przez blisko dwa tygodnie przez polskie armie 'Poznań' i 'Pomorze' na rozległych obszarach południowo-zachodniego Mazowsza i środkowej Polski były zarazem jedyną przeprowadzoną na tak wielką skalę operacją zaczepną przeciwko III Rzeszy do 1941 r.

więcej »

Przed 86 laty wybuchła II wojna światowa

Niszczenie przez Policję Wolnego Miasta Gdańska polskiej bariery granicznej (niemiecka propagandowa fotografia pozowana, źródło: Wikimedia Commons).Dzisiaj mija 86 lat od wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Zaproszenie dla Władysława Popka na Święto Pułkowe 15 Wlkp. Pułku Artylerii Lekkiej w dniu 15 sierpnia 1990 r. wystawione przez Społeczny Komitet Organizacyjny Koleżeńskiego Zjazdu (dok. ze zb. rodzinnych).Władysław Popek wśród żołnierzy II Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (fot. ze zb. rodzinnych).Jedna ze zbiorowych tablic epitafijnych mogiły zbiorowej(I) poległych i zmarłych od ran żołnierzy września 1939r., Cmentarz Wojskowy pw. św. Jerzego - Łódź, ul. Wojska Polskiego 149. Wśród upamiętnionych – Stanisław Kaczewski. (fot. Zbigniew Adamas, 06.05.2011r.)Damazy Gracjan Choraszewski w trakcie ćwiczeń w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu (fot. ze zb. rodzinnych). Kpr. Władysław Bryła – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)