» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: CADER
Imię Antoni
Data śmierci 25 styczeń 1943
Miejsce śmierci: Oświęcim, obóz koncentracyjny Auschwitz

Życiorys:
Antoni Cader urodził się 15 maja 1910 roku w Pietrzykowicach. W 1930 roku ukończył szkołę średnią i zdał maturę. Zdecydowawszy się na zawodową służbę wojskową, odbył w latach 1930-1933 szkolenie w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. 15 sierpnia 1933 roku, po ukończeniu szkoły, otrzymał promocję na stopień podporucznika służby stałej piechoty. Na stopień porucznika a

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Pismo Biura Informacji i Poszukiwań PCK w Warszawie do Stanisława Koleśnika z 11 marca 2010 r. w sprawie poszukiwań jego zaginionego ojca, Józefa Koleśnika (dok. ze zb. rodzinnych).Kpr. Franciszek Chlebowski podczas ćwiczeń wojskowych na poligonie przy armacie przeciwpancernej kal. 37 mm wz. 36 Bofors, będącą standardowym wyposażeniem kompanii przeciwpancernych pułków piechoty Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej (fot. ze zb. rodzinnych).Legitymacja Medalu Zwycięstwa i Wolności 1945 r. wydana Bronisławowi Bednarskiemu przez Przewodniczącego Rady Państwa w dniu 5 marca 1976 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Sierż. Franciszek Frąckowiak (siedzi z lewej) w towarzystwie żołnierzy 68 pułku piechoty, m.in. kpr. Franciszka Chlebowskiego i prawdopodobnie ppor. Stanisława Czernickiego (siedzą jako drugi i trzeci z lewej), w przerwie ćwiczeń na poligonie (fot. ze zb. rodzinnych Piotra Chlebowskiego, syna kpr. Franciszka Chlebowskiego).Położenie 71 dywizjonu pancernego i sąsiednich pododdziałów wojsk pancernych Wojska Polskiego w I fazie bitwy na Bzurą 1939 r., oprac. G. Sędkowski (dok. ze zb. G. Sędkowskiego).