» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: STASIKIEWICZ
Imię Józef Marian
Data śmierci ok. 5 październik 1939
Miejsce śmierci: Gostynin

Życiorys:
Józef Marian Stasikiewicz urodził się 26 sierpnia 1909 roku w Wołoskiej Wsi na przedmieściach miasta Bolechowa w Galicji jako syn Michała i Katarzyny z domu Seniów, którzy zajmowali się rzemiosłem, handlem i gastronomią. Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego pracował jako nauczyciel w Szkole Powszechnej w Jagielnicy w powiecie Czortków. W roku szkolnym 1937/1938 został przeniesiony do Szkoły P

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Plut. Wacław Bratkowski – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Paweł Dworak jako rekonstruktor postaci żołnierza sanitariusza w stopniu strzelca Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, której pierwowzorem jest jego krewny Mieczysław Czata, poległy we wrześniu 1939 r. Rekonstrukcja historyczna bitwy pod Łomiankami 1939/2012 (fot. udostępnił: Paweł Dworak).Uroczystość odsłonięcia w dniu 12 września 2009 r. w Witkowicach obelisku z tablicą pamiątkową ku czci Łukasza Cieplińskiego wystawionego w miejscu historycznej przeprawy Wojska Polskiego przez Bzurę we wrześniu 1939 r. (fot. Łukasz Popowski - Stowarzyszenie "Nasz Zamek").Śmigiel, pow. Kościan, 2. połowa lat 30. XX w. Stanisław Szczepaniak (pierwszy z prawej) na przyjęciu weselnym Jutty z Ciecińskich (starszej siostry jego narzeczonej Edyty) i Leona Szady (pierwsi z lewej) w towarzystwie rodziców Jutty - Frydy-Joanny z d. Pukownik i jej męża Pawła Ciecińskiego, księdza wikarego Tadeusza Gronwalda oraz Walentego Balcera i jego żony Leonii z Ciecińskich (starszej siostry Edyty) (fot. NN; zbiory Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PA_033, udostępnił Piotr Balcer], sygn. OK_025683, http://foto.karta.org.pl/fotokarta/OK_025683.jpg.php).Strz. Antoni Godlewski upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej na cm. wojennym w Starym Waliszewie. Stan z dn. 28.08.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).