» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BARANOWSKI
Imię Zdzisław Antoni
Data śmierci marzec 1965
Miejsce śmierci: Genewa (Szwajcaria)

Życiorys:
Zdzisław Antoni Baranowski urodził się 23 sierpnia 1898 roku w Gorzyczkach w województwie poznańskim jako syn Stanisława i Zofii z Filipowskich. Dorastał w patriotycznej atmosferze. W wieku 13 lat jako uczeń gimnazjum dla chłopców w Kępnie wstąpił do Towarzystwa Tomasza Zana. Ta tajna organizacja zajmowała się nauczaniem języka polskiego, historii Polski, a także krzewiła patriotyczne postawy wśró

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Józef Ciechurski (pierwszy z lewej) wśród żołnierzy w Toruniu w 1927 r. (fot. ze zbiorów wnuka Sławomira Ciechurskiego).Mogiła indywidualna mjr. Feliksa Kozubowskiego w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Sochaczewie, ul. Traugutta. Stan z dn. 17. 07. 2010 r. (fot. Łukasz Wojtczak).Czesław Szelech - grób rodzinny na cmentarzu miejscowym w HołubliAwers karty pocztowej do rodziny wysłanej przez Stanisława Szczepaniaka z niemieckiego obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu dn. 16 lutego 1941 r.: "Moi kochani, jestem zdrowy. Wiedzie mi się dobrze. Napisałem do Was kartkę drugiego lutego, ale bez odpowiedzi. List ode mnie dajcie do przeczytania Edycie [narzeczonej] i Edyta powinna już do mnie napisać. Piszcie do mnie po niemiecku i długopisem. Pozdrowienia dla wszystkich. Stach". (zbiory Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PA_033, udostępnił Piotr Balcer], sygn. OK_025830b, http://foto.karta.org.pl/fotokarta/OK_025830b.jpg.php).Władysław Olejnik upamiętniony na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Bolimowie. Stan z dn. 11 listopada 2011 r. (fot. Wiesław Paluchowski).