» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: CHOJNA
Imię Wacław
Data śmierci 2 grudzień 1976
Miejsce śmierci: Warszawa

Życiorys:
Wacław Chojna urodził się 4 sierpnia 1907 roku w Zasławiu na Wołyniu jako syn Cezarego i Heleny z Jakubowiczów. W latach 1917-1920 uczęszczał do rosyjskiej szkoły w Zasławiu. Jako młody chłopiec włączył się w pomoc Wojsku Polskiemu podczas wojny polsko-bolszewickiej na Wołyniu. W roku 1920 przeszedł samotnie granicę polsko-bolszewicką w Ostrogu, aby zamieszkać u krewnych matki w wolnej Polsce. Kon

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Poświadczenie złożenia egzaminu na czeladnika - pomocnika w zawodzie kołodziejskim wystawione Janowi Myszkierowi dn. 4 października 1926 r. ze śladami po trzech kulach (dok. ze zb. rodzinnych).Jan Szymkowiak jako robotnik przymusowy w Niemczech w latach II wojny światowej (fot. ze zb. rodzinnych).Por. Tadeusz Jeziorowski - Kącik Pamięci w Szkole w Ksawerowie, koniec lat 70-tych ub. wieku. (fotografia pochodzi z albumu pilota Franciszka Przybylskiego - mechanika 161 Esk. Myśl. we wrześniu 1939r., udostępniona dla www. bohaterowie1939.pl przez jego córkę Urszulę Okruszek)

Pole we wsi Janów (d. Kresy B), na którym zlokalizowana była pierwsza mogiła Jana Myszkiera (inf. i fot. Tomasz Krzemiński, dn. 03. 08. 2011 r.).St. strz. Maksymilian Majchrzak upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Bielawach. Stan z dn. 29.09.2012r. (fot. Błażej Kucharski).