» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KLEWŻYC
Imię Piotr
Data śmierci 13 sierpień 1945
Miejsce śmierci: Muling (Mandżuria, Chiny)

Życiorys:
Piotr Klewżyc urodził się w 1916 roku jako syn Aleksandra i Anastazji Klewżyców. Od 1936 roku, powołany przez Powiatową Komendę Uzupełnień w Łunińcu, odbywał zasadniczą służbę wojskową w 64 pułku piechoty w Grudziądzu, po czym 27 lipca 1939 roku został przeniesiony do rezerwy. Ponownie zmobilizowany do swojego macierzystego oddziału, wziął udział w kampanii polskiej 1939 roku, biorąc m.in. udział

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Zbiórka kompanii pod dowództwem Franciszka Leonarda Trojana przed koszarami w Alejach Ujazdowskich w Warszawie (obecnie Urząd Rady Ministrów) (fot. ze zb. rodzinnych).Antoni Buszta odnotowany w Rozkazie dziennym 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich nr 64 z dn. 18 marca 1939 r. (dok. udostępnił: Krzysztof Gożdzik).Tomasz Jabłoński (stoi pierwszy z lewej) wraz z kolegami w obozie jenieckim (fot. ze zb. rodzinnych). "Może ktoś rozpozna innych żołnierzy" (Lech Jabłoński).Przejezdzajac przez miejscowosci, na terenie ktorych toczyly sie walki we wrzesniu 1939 roku, uslyszalam w radio zapomniana juz piosenke: 
"Powiedz mi kto dal im prawo walk, gdy moje serce chce bic, zyc (...).
Powiedz mi dlaczego mam sie bac, na bacznosc stawiac sny, zapiac sie w brazowy pas.
Powiedz mi dlaczego tak ma byc, ze licze kazdy dzien i w kazdym mam te same lzy (...)". Slowa tej piosenki, w tym miejscu "trafily" moje serce.  "Kociol nad Bzura" odzwierciedlil sie w moich uczuciach.  Bol, gniew, nienawisc, zlosc, zal, smutek, rozpacz, samoloty, czolgi, Bronek miedzy tymi czolgami, moja prababcia i moj chory dziadek, ktorzy tak bardzo pragneli tutaj przyjechac, a nie mogli... Nie moglam powstrzymac lez!Grób Ignacego Wałęzy na cmentarzu parafialnym w Milanówku. Stan z dn. 26 maja 2013 r. (fot. Jacek Kaczorowski).