» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: GRYL
Imię Florian Piotr
Data śmierci 6 sierpień 1974
Miejsce śmierci: Kraków

Życiorys:
Florian Piotr Gryl urodził się 1 sierpnia 1892 r. w Tarnowie jako syn Władysława i Emilii z d. Królikiewicz. W rodzinnym Tarnowie ukończył szkołę powszechną, a następnie uczęszczał do I Gimnazjum Państwowego im. K. Brodzińskiego, gdzie w 1910 r. zdał maturę. W latach 1910-1914 studiował na Wydziale Prawa UJK we Lwowie, uzyskując przed wybuchem I wojny światowej dyplom. W sierpniu 1914 r. został wc

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Szarża pod Wólką Węglową wg.Michała Byliny.Sierż. Franciszek Frąckowiak (siedzi z lewej) w towarzystwie żołnierzy 68 pułku piechoty, m.in. kpr. Franciszka Chlebowskiego i prawdopodobnie ppor. Stanisława Czernickiego (siedzą jako drugi i trzeci z lewej), w przerwie ćwiczeń na poligonie (fot. ze zb. rodzinnych Piotra Chlebowskiego, syna kpr. Franciszka Chlebowskiego).Ppor. Wacław Fabijanowski (stoi w górnym rzędzie, drugi z prawej) wśród kadry oficerskiej 14 pułku piechoty we Włocławku, m.in. ppor. Konstantego Biesiekierskiego, ppor. Stefana Wójcika, ppor. NN , ppor. Józefa Minkiny, ppor. Zygmunta Beliczyńskiego (w tym samym rzędzie, kolejno od lewej) i ppor. Józefa Kozińskiego  (w tym samym rzędzie, pierwszy z prawej), po 15 sierpnia 1928 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).Zaświadczenie o służbie wojskowej Leonarda Łysza wystawione 11 października 1939 r. w obozie przejściowym dla jeńców wojennych w Działdowie przez ppłk. dypl. Antoniego Chruściela, dowódcę 82 pułku piechoty (dok. ze zb. rodzinnych Krzysztofa J. Kwiatkowskiego).Fotografia przedstawiająca Franciszka Kowalczyka jako szofera w Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy (fot. udostępniona Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).