» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: CHYŁA
Imię Feliks
Data śmierci 18 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Młodzieszyn

Życiorys:
Feliks Chyła urodził się 11 czerwca 1913 r. w Oberhausen na terenie Cesarstwa Niemieckiego, gdzie jego rodzice - Feliks Chyła i Franciszka z Ronowskich - przebywali na emigracji zarobkowej. W 1920 r. rodzina Chyłów wróciła do odrodzonej Polski i osiadła w Grudziądzu. W styczniu 1939 r. Feliks Chyła zawarł związek małżeński z Gertrudą Jadwigą Fiugajską, którą poznał rok wcześniej, kiedy odbywał słu

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Papierośnica rtm. Wacława Bartosiaka z miniaturkami otrzymanych odznaczeń i barwami oddziałów, w których służył, ofiarowana 3 października 1957 r. bratanicy Teresie Krystynie Wilk (pamiątka ze zb. rodzinnych Romana Wilka).Sierż. Wacław Janiszewski jako więzień stalagu, 1940 r. (fot. ze zb. rodzinnych Wandy Janiszewskiej).Por. rez. Jerzy Kasjan Iwiński upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej grobu rodzinnego na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, ul. Powązkowska. Stan z dn. 26 października 2021 r. (fot. udostępniła: Maria Majewska).Mjr Jan Łobza (siedzi drugi z prawej w pierwszym rzędzie) wśród kadry oficerskiej i absolwentów szkoły podoficerskiej 14 pułku piechoty we Włocławku, m.in. (siedzących w pierwszym rzędzie) płk. Mikołaja Bołtucia (czwarty z prawej), płk. Franciszka Sudoła (piąty z lewej), ppłk. Władysława Dzióbka (trzeci z prawej), kpt. Józefa Rodzenia (czwarty z lewej) i ppor. Mieczysława Nejmana (drugi z lewej), 10 marca 1939 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).Bolesław Wodecki (fot. ze zb. rodzinnych).