» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: LEWANDOWSKI
Imię Jan Julian
Data śmierci 27 styczeń 1986
Miejsce śmierci: Poznań

Życiorys:
Jan Julian Lewandowski urodził się 13 lutego 1913 roku w Szczypiornie koło Kalisza jako syn Wacława i Jadwigi z Podczaskich. W roku 1939 ukończył Wydział Prawno-Ekonomiczny Uniwersytetu Poznańskiego. Zasadniczą służbę wojskową odbył w latach 1934-1935 na Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy 17 DP przy 69 Pułku Piechoty w Gnieźnie. W styczniu 1937 roku otrzymał promocję na stopień podporucznika r

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Wedlug listy opracowanej w sierpniu 1977 roku przez plk. Ludwika Glowackiego, ktorej maszynopis znajduje sie w Urzedzie Gminy w Rybnie, Bronislaw Skrobisz pochowany zostal w mogile oznaczonej nr 315. Ze wzgledu na brak oryginalnych planow Kwatery Wojennej w Rybnie, trudno jest zlokalizowac polozenie mogily oznaczonej tym numerem. Najprawdopodobniej znajduje sie ona po lewej stronie obelisku.Józef Rodzeń (drugi z prawej) podczas uroczystości pułkowej 14 pułku piechoty we Włocławku (fot. ze zb. Andrzeja Rodzenia).Czesław Czapliński (w środku, w furażerce) w grupie żołnierzy Wojska Polskiego - więźniów niemieckiego obozu jenieckiego (fot. ze zb. rodzinnych).Legitymacja Medalu "Za udział w wojnie obronnej 1939" wydana Bronisławowi Bednarskiemu przez Przewodniczącego Rady Państwa w dniu 25 sierpnia 1982 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Ppor. Stanisław Kościelak (drugi z prawej w drugim rzędzie) wśród oficerów 17 pułku artylerii lekkiej z Gniezna w Oflagu VII A Murnau w 1941 r. (fot. ze zb. rodzinnych).